Regionalny System Ostrzegania - RSO

Od 1 stycznia 2015 roku ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi i innych zagrożeniach zobaczymy na ekranie telewizora i w telefonie. „Wojewoda ostrzega: w nocy porywisty wiatr” – takie lub podobne komunikaty zobaczymy na ekranach telewizorów i telefonów. Precyzyjne docieranie z komunikatami umożliwia Regionalny System Ostrzegania (RSO), który obecnie dostępny jest w wersji testowej.

Regionalny System Ostrzegania

To usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Jak to działa

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce

Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych.  Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. Poradniki opracowane przez MAC i RCB pogrupowane zostały w następujące kategorie:

• - Poradnik obywatela
  • - Alarmowanie i ostrzeganie