mapagminy  dlug_publiczny  cyfrowy_urzad  ISO  iso9001

 

Spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Frączek 16.05.2017

W dniu 11 maja 2017 roku Biblioteka Publiczna Gminy Nowinka w Nowince gościła Agnieszkę Frączek – językoznawcę, germanistkę, leksykografa, poetkę i autorkę książek dla dzieci.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas O-III ze Szkoły Podstawowej w Nowince wraz ze swoimi wychowawczyniami.

Agnieszka Frączek w książkach dla dzieci popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi.   Stworzyła serię książek logopedycznych. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Twórczość pisarki cechuje mistrzowski humor i dowcipne porównania.

Na początku  autorka zapowiedziała, że tematem jej spotkania będą książki, a jego współreżyserami sami uczestnicy. Przeczytała kilka swoich wierszy, które wprowadziły dzieci w dobry humor. Opowiedziała też o przygodzie z wakacji na Mazurach , która wpłynęła na to, że od tej pory w jej domu mieszkają koty. Dobrą lekcją  było przedstawienie wraz z dziećmi drogi książki. Wcielały się one  po kolei w rolę pisarza, wydawcy, ilustratora, redaktora, drukarza, księgarza, bibliotekarza i czytelnika. Pisarka podkreśliła,  że najważniejszą osobą dla książki jest czytelnik.

Dzieci były zachwycone spotkaniem. Zadawały wiele pytań, na które autorka chętnie odpowiadała. Dziękując za spotkanie, wręczyły  prace plastyczne, które wykonały do jej utworów.  Książki  zakupione przez dzieci zostały podpisane przez pisarkę. Będą one miłym wspomnieniem na długie lata.

Spotkanie odbyło się  w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dzięki Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.